Licencja pośrednika nieruchomości – co to takiego, co mówi klientowi?

Licencja pośrednika nieruchomości – co to takiego, co mówi klientowi?

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami został poddany deregulacji w 2014 roku na skutek czego zniesiono szereg wymagań i regulacji. W rezultacie każda osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu mogła bez przeszkód zatrudnić się jako pośrednik nieruchomości, lub też założyć własną działalność w tym zakresie. Przed deregulacją, zainteresowani zawodem pośrednika nieruchomości musieli ukończyć odpowiednie studia co wiązało się z podjęciem wielu egzaminów, aby ostatecznie otrzymać licencję nadaną przez ministra infrastruktury.

Deregulacja spowodowała masowe zainteresowanie zawodem, który jednak wykonywały osoby bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, a to niejednokrotnie narażało bezpieczeństwo klientów. W odpowiedzi na brak obowiązkowej licencji, różnego rodzaju stowarzyszenia czy federacje rynku nieruchomości złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie wyszły z ofertą specjalistycznych kursów zwieńczonych egzaminem. Inicjatywa ta powstała po to, aby pomimo braku obowiązku zdobycia licencji istniały mechanizmy, które pozwolą odróżnić osoby, które przeszły choćby podstawowe szkolenie w tym zakresie od tych, które działają metodą prób i błędów ucząc się w trakcie świadczenia usług na rzecz swoich klientów.

Co dziś daje licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Po 10 latach od deregulacji zawodu pośrednika, dziś sytuacja nie jest już tak zero-jedynkowa, gdyż osoby, które działają na rynku nieruchomości od ośmiu czy dziesięciu lat zdążyły zgromadzić doświadczenie, poszerzyć wiedzę i rozwinąć umiejętności, a więc lata praktyki mogą nawet znaczyć więcej niż świeżo zdany egzamin i zdobyta licencja przez osobę bez uprzedniego doświadczenia. Jednakże, wciąż zdarzają się sytuacje, w których pośrednicy aktywni w zawodzie od kilku lat dopiero obecnie decydują się zdobyć licencję, lecz czasami nie udaje im się tego osiągnąć, przynajmniej nie w pierwszym podejściu.

Oznacza to, że poziom kursów organizowanych przez największe federacje i porozumienia pośredników jest bardzo wysoki, gdzie nacisk kładzie się na kwestie, które często są przez pośredników zaniedbywane. Pośrednik bez licencji wciąż może rzetelnie świadczyć swoje usługi i posiadać odpowiednią wiedzę, która zdobędzie wraz z doświadczeniem, lecz klient może się o tym przekonać dopiero kiedy faktycznie podejmie współpracę. Sam fakt posiadania licencji daje zatem kilka podstawowych korzyści, które działają na rzecz samego pośrednika jak i klienta. Wśród nich należy wymienić następujące:

  • Licencja stanowi wstępną informację dla potencjalnych klientów, że dany pośrednik zadał sobie trud i poniósł koszty, aby nie tylko zwiększyć swoje kompetencje, ale również zdać wymagający egzamin, a zatem podchodzi do swojej profesji z pełnym zaangażowaniem.

  • Zaufanie – fakt, że pośrednik czy też bardziej ogólnie, biuro nieruchomości posiada licencję może przełożyć się na zwiększone zaufanie klientów. Podobnie jak z wyborem trenera tańca czy innych umiejętności; ci, którzy posiadają ukończone kursy i zaświadczenia są częściej wybierani nawet jeśli ostatecznie wcale nie są najlepsi w swoim fachu.

  • Rzetelność – pośrednicy nieruchomości posiadający licencję zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania kodeksu etyki. Pośrednicy bez licencji mogą uciekać się do niecnych praktyk, które nie są prawnie zabronione, a więc w efekcie nie poniosą konsekwencji takich działań. Licencjonowany pośrednik zawsze ma więcej do stracenia, gdyż nie na marne opłacił kurs i zdawał egzamin.

  • Jakość usług – ta korzyść stanowi połączenie poprzednich dwóch, a więc posiadanie licencji daje pewnego rodzaju renomę i może być postrzegane jako ważny atut. Pośrednik z licencją wie na co zwrócić uwagę, jak odpowiednio poprowadzić klienta przez cały proces, oraz które kwestie są faktycznie najbardziej istotne. Oczywiście to wszystko może również wiedzieć doświadczony pośrednik bez licencji, lecz jeśli ów doświadczony pośrednik dodatkowo posiada licencję może wygrać podwójnie.

  • Przewaga psychologiczna – mimo, iż wielu klientów nie zdaje sobie do końca sprawy z czym wiąże się zdobycie licencji i czym ona tak naprawdę jest to widząc legitymację, pieczątkę czy dyplom mogą oni od razu pomyśleć, że mają do czynienia z profesjonalistą. W ten sposób licencjonowany pośrednik może przekonać do siebie klienta szybciej niż pośrednik z doświadczeniem, który musi najpierw odpowiednio się zaprezentować i udowodnić klientowi, że faktycznie dobrze trafił.

Jak wynika z powyższego, posiadanie licencji pośrednika może przynieść bezpośrednie korzyści dla samego agenta nieruchomości jak i dla klientów, którzy mogą oprzeć się na ekspertyzie i doświadczeniu innych w wyborze pośrednika, gdyż kursy jak i egzaminy przeprowadzane są przez najlepszych specjalistów w branży. Wciąż jednak sama licencja pośrednika nieruchomości nie zawsze jest dobrze rozumiana przez klientów, którzy nie posiadają żadnej wiedzy w tym zakresie. Zdarza się, że słysząc o licencjonowanym pośredniku klienci myślą, że ów pośrednik pracuje na licencji jakiegoś większego biura nieruchomości, a więc mylą niejako licencję zawodową z franczyzą.

Aby dowiedzieć się więcej o samej licencji pośrednika czy też innych istotnych kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości można odwiedzić witrynę licencjonowanego biura nieruchomości pod adresem https://proneo-nieruchomosci.pl. Zwiększanie świadomości w społeczeństwie odnośnie zakresu działania biura nieruchomości czy samych kompetencji pośredników, a także wielu innych spraw związanych z rynkiem nieruchomości może znacząco przyczynić się do zwiększenia zainteresowania usługami pośrednictwa. Obecnie wciąż panuje wiele negatywnych stereotypów i uprzedzeń co do tej profesji co powoduje, ze wiele osób decyduje się na samodzielną sprzedaż czy zakup nieruchomości. Ostatecznie taki wybór często okazuje się być negatywny w skutkach dla samych klientów kupujących czy też sprzedających, a wszystkich problemów można uniknąć dokonując odpowiedniego wyboru biura nieruchomości. Zwiększona świadomość i wiedza w tym zakresie może znacznie ułatwić całe zadanie.

Dodaj komentarz